Keten Gömlek Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Keten Gömlek Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

10.06.2022

Keten Gömlek Nedir?

Sıcak havaların erkekler için kıyafet alternatiflerinden ilk sıralarda yer alan parçalarından biri olan keten gömlek, hava geçirgenliği yüksek ve serin tutan bir yapısı vardır. Doğal bir kumaş türü olan keten, liflerin bir araya gelmesiyle oluşan bir kumaş çeşidi olup “doğal elyaf” olarak da adlandırılır. Keten aynı zamanda dayanıklılığı yüksek bir kumaş türü olduğundan uzun süre boyunca kullanabileceğiniz gömlek modellerinin başında gelir. Yaz aylarında sıklıkla tercih edilme sebeplerinden biri de nem çekme özelliğinin fazla olmasıdır. Böylece sıcak havalarda keten gömlek giydiğinizde terleme yapmaz ve cildinizin oksijen ile temas edebilmesine olanak sağlar.

Keten Gömlek Nasıl Yıkanır?

Keten kumaş dayanıklı olduğu kadar özel bir kumaş yapısına sahiptir. Keten gömleğinizi temizlerken çamaşır suyu ya da benzeri bir kimyasal madde kullanılmaması gerekir. Bu tarz kimyasal madde içerikli ürünler keten gömleğin parlaklığını yitirmesine neden olur. Makinada yıkama yaparken çok yüksek ısılar tercih edilmemelidir çünkü daralma ve renginin solması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Keten gömleklerini yıkarken farklı kıyafetlerle birlikte atmaktan mümkün olduğunca kaçının. Eğer yıkama yapacaksanız da mutlaka keten gömleğiniz ile aynı renk veya yakın rengi olmasına özen gösterebilirsiniz. Yıkarken fazla deterjan ve yumuşatıcı kullanmaktan kaçınmanız önerilir çünkü gömlekte leke oluşmasına sebep olabiliyor. Yıkarken bu adımlara ve etikette belirtilen talimatlara dikkat ederek yıkama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Keten Gömlek Nasıl Ütülenir?

Keten gömlek normal bir kumaşa göre daha fazla su tuttuğundan oldukça kırışır. Kırışıklığı en aza indirmek için kurutmaya asmadan önce iyi bir şekilde çırpılması önerilir. Bu sayede kırışıklıklar biraz açılarak daha kolay ütülenmesine yardımcı olur. Keten gömleği ütülemenin en önemli noktası tam anlamıyla kurumadan hafif nemli bir şekilde bu işlemin gerçekleşmesi oluyor. Keten gömleklerinizi ütülemeye başlamadan önce ona uygun olan keten ayarına getirmeniz gerekir. Eğer ütünüzde böyle bir ayar yoksa en yüksek sıcaklık ayarını tercih edebilirsiniz. Keten gömleğin önü ve yakası en önemli yerleri olduğundan ütüleme işlemine ters çevrilip sırt bölgesinden başlanmalıdır. Buhar vererek daha da nemlendirebilirsiniz, bu ütülemeyi kolaylaştırır. Keten gömleğin kollarını ütülerken bastırarak ütülenmesi önerilir, daha düzgün bir kol ütüleme işlemi için dilerseniz iç tarafına havlu koyabilirsiniz. Ütüleme işlemi bittikten sonra en yüksek buhar ayarıyla gömleğe buhar sıkarak, ketenin parlaklığını artırabiliyorsunuz.

Keten Gömlek Yıkandıktan Sonra Çeker mi?

Kıyafetlerin temizliğinin yapılması için yıkanması gerekir. Yıkanma işleminde ise insanların dikkat ettiği ve yıkama talimatlarına uydukları bazı noktalar vardır. Bu noktalar ve talimatlar oldukça önemlidir çünkü dikkat edilmemesi durumunda kıyafet zarar görebiliyor. Bu zararlar ise renginin solması ya da çekmesi durumu olabiliyor. Keten gömleğinizi yıkarken çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıklarda yıkamadığınız sürece çekme gibi bir olumsuz durumla karşılaşmazsınız. Keten kumaş olarak oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olduğundan yıkama sıcaklığına dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir çekme durumu meydana gelmez. Uzun süre dolabınızda keyifle ve ilk günkü gibi giyebileceğiniz bir parça olur.

Keten Gömlek Nasıl Boyanır?

Keten kumaşa küp boyar madde içeriği uygun boya tercihlerinden biri oluyor. Boyar madde içeriği haricinde keten kumaştan gömleğinize uygun olan bir diğer boya alternatifi de inkişaf boyasıdır. Keten gömleğinizi 1 saat boyunca sirkeli ya da tuzlu suda bekletip daha sonra soğuk suyla yıkayarak boyama işlemine hazır hale getirilmesi gerekiyor. Kullanacağınız boyayı ısıya dayanıklı bir kabın içine koyarak iki katı kadar su ilave ederek yaklaşık 1 saat kadar kaynattıktan sonra gömleğinizi boyamaya başlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.