Gömlek Nasıl Ütülenir?

Gömlek Nasıl Ütülenir?

09.03.2022

İsteyenlerin Gömlek Ütüsü Hakkında Mutlaka Bilmesi Gereken Tüm Bilgiler

Erkek gardırobunun vazgeçilmezleri arasında yer alan gömlekler şüphesiz ki şıklığa giden yolun temel taşları arasındadır. Ofis ortamı için sıklıkla tercih edilen gömlekler aynı zamanda randevu, nişan ve düğün gibi pek çok şık ortama da giderken de yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıcısına fazlasıyla estetik bir görüntü sağlayan gömlekler taşıdıkları desen ve renkler veya modelleri bakımından kendi aralarında farklılık göstermekle birlikte hepsinin taşıdığı bir ortak nokta da bulunmaktadır: düzgün biçimde ütülenmiş gömlek bulunduğunuz ortamdaki bütün bakışların sizlere hayranlıkla dönmesine sebep olabilirken biçimsiz yapılmış bir ütü diğer insanların zihninde sizin dağınık ve vurdumduymaz olduğunuz izlenimini uyandırılabilir. Bu sebeple gömleğin rengi, dokusu, deseni, modeli ve hatta bedeninize ne kadar güzel biçimde oturduğu kadar gömleğinizin özenle ütülenip ütülenmediği de oldukça önem taşımaktadır. Gömlek ütülemenin püf noktaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okurlara bu yazının dikkatlice okunması tavsiye olunmaktadır.

Kumaşlarına Göre Gömlekler Nasıl Ütülenir?

Gömlekler üretildikleri kumaş yapılarına göre deyim yerindeyse ütüleme konusunda farklı zorluk derecesine sahiptirler. Örneğin pamuk, akrilik veya polyester gibi kumaşlarla kıyaslandığında keten dokuya sahip gömleklere yapılan ütünün daha zor olduğu ve aynı zamanda keten kumaşın ütüyü daha kısa süreyle tuttuğu görülmektedir.  Bu sebeple eğer keten gömleğiniz varsa ancak gömlek nasıl ütülenir sorusuna hâkim değilseniz öncelikle bir yakınınıza veya kuru temizlemeciye danışabilirsiniz. Keten kumaşın dışında kalan daha sentetik kumaşlar da ütü sırasında ayrı bir özen gerektirmekte olup narin dokuya sahip gömleklerinizi ütülerken düşük derecede sıcaklık kullanmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

Gömlek Isı Ayarı Nedir? Gömlek Kaç Derecede Ütülenir?

Gömleğin yanma veya kumaşın parlama ihtimaline karşılık ütünüzün ısı ayarını gömleğinizin kumaş yapısına göre değiştirmeniz oldukça önem taşımaktadır. Pamuklu dokuya sahip gömlekler yüksek derecede ısıya karşı dayanıklılık gösterebilirken polyester gibi daha sentetik kumaşlara ütü yaparken ısı ayarını düşürmeniz daha güvenilir olabilir.

Gömlek Ütülerken Nereden Başlanır? Gömlek Ütülerken Gömlek Ters Çevrilir Mi?

Öncelikle gömleğinizin ütüye başlamadan önce hafif nemli olmasına önem gösterebilirsiniz, eğer gömleğininiz çoktan kuruduysa ütünüzün su püskürtme ayarı ile kuru bölgeleri nemlendirmek kırışıkların açılması konusunda sizlere oldukça yarar sağlayacaktır! Gömleğinizi ütülemeye yaka kısmından başlayabilirsiniz. Gömlek yakası nasıl ütülenir konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız bir sonraki başlığı okumak sizlere fayda sağlayacaktır.

Gömlek Yakası ve Kolu Nasıl Ütülenir?

Gömlek yakası ütülemeye kıyafetinizin arka yüzünden başlayabilirsiniz. Yakanın arka kısmını ütüledikten sonra ön kısmına geçebilir ve son olarak iz yerlerini takip ederek yakayı düzgünce katladıktan sonra ilgilinin bölgenin üzerinden ütü geçebilirsiniz. Gömleğinizin omuz kısımlarını da gömleğinizi ütü masasına geçirip özenle ütüledikten sonra kol kısmına ütü yapmaya geçebilirsiniz.  Gömlek kolu nasıl ütülenir sorusunun cevabından tam olarak emin olamıyorsanız sıradaki adımları dikkatle takip edebilirsiniz. Öncelikle gömlek kollarının uçlarının iç tarafını, ardından dış kısmını ütülemelisiniz. Gömlek kollarının kat izlerini takip ederek ütü masasına gömlek kollarını eşit hizada yatırmaya özen gösterin. Kat izlerinin ütüyle üstünden geçmek gömlek kollarının daha belirgin kat izi kazanmasını sağlayacaktır, bunun sizlere daha şık bir görüntü katacağına emin olabilirsiniz!

Islak Gömlek Ütülenir Mi?

Gömleklerinizi ne çamaşır makinesinden çıkardıktan hemen sonra ne de tamamıyla kuruttuktan sonra ütülemeniz tavsiye olunmaktadır. Bunun yerine gömleğinizin hafif nemli olduğu sırada ütüye başlayabilirsiniz. Eğer gömleğininiz tamamen kuruduysa ütünüzle kurumuş bölgelere su püskürtmeniz şiddetle önerilmektedir. Bunun en temel sebebi ise ne kadar çok emek verirseniz verin kuru gömleklerin ütüyü çok zor tutması ve kırışıkların bir türlü açılmamasıdır. Kırışıklıkların olduğu bölgeye püskürteceğiniz bir iki fısfıs kırışıklıkların zahmetsizce açılmasına ve kumaşın yapılan ütüyü daha uzun sürelerle tutmasına yardımcı olacaktır. Gömlekler günlük hayattan akşam etkinlikleri, randevu gibi özel etkinlikler kadar hayatın önemli bir kısmında yer edinmiş, şıklığı tamamlayan kıyafetler olagelmiştir. Öte yandan düzgün biçimde yapılmamış bir ütü şık görüntüyü bütünüyle bozabilmektedir. Ancak yukarıda yazılan tavsiyeleri uyguladığınız taktirde adeta kuru temizlemeciden çıkmış gibi gözüken bir gömleğe sahip olabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.