Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

09.03.2022

Spor Ayakkabıyı Çamaşır Makinesinde Temizlemek Mümkün Mü?

Özellikle yürüyüş, koşu gibi dış mekânda gerçekleştirilen sportif etkinlikler sonrasında ayakkabılar sıklıkla temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır, öte yandan çoğu zaman elle yapılan temizlik çamur, çim lekesi gibi ısrarcı lekeler için ne yazık ki yetersiz kalmaktadır. Ayakkabıcılarda rahatlıkla bulunabilen ayakkabı yıkama köpükleri de büyük çoğunlukla kararlı lekeleri çıkarmaktan oldukça uzak kalıyor. O halde spor ayakkabıları ile yıkamak için çamaşır makineleri tek tercih olabilir mi? Öte yandan yüksek dereceli sıcaklık ayakkabıların lastiklerine, şekillerine veya rengine zarar verebilir mi? Bu blog spor ayakkabılarını nasıl yıkayacağından bir türlü emin olamayan ve çamaşır makinesinde yıkamak konusunda bilgiye ihtiyaç duyan okurlar için derlenmiştir.

Spor Ayakkabı Temizleme İşlemi?

Yukarıda da kısaca açıklandığı üzere spor ayakkabıları çeşitli araç ve yöntemlerle temizlenebilmektedir. Örneğin spor ayakkabınızı sıvı çamaşır veya bulaşık deterjanı ile birlikte elinizle temizleyebilir, bu sırada ısrarcı lekeleri çıkarmada yardımcı olması için bir diş fırçası, sünger veya bez kullanabilirsiniz. Özellikle dar alanların iyice çitilenmesi için diş fırçası veya başka çeşit bir fırça oldukça pratik olabilir. Spor ayakkabı temizliğinde yaygınlıkla kullanılan bir başka alternatif ise ayakkabılardan rahatlıkla temin edilebilecek yıkama köpükleridir. Bu köpüklerin en büyük kullanım avantajı süet spor ayakkabılarda görülmektedir. Bunun sebebi ise süet spor ayakkabılardan elde yıkamak dahil hiçbir şekilde suya maruz kalmaması gerekmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple süet ayakkabıya sahip kullanıcılara ayakkabılarını çamaşır makinesinde veya ellerinde yıkamaları yerine temizleme köpüğü kullanmalarını tavsiye edilmektedir.

Spor Ayakkabı Makinede Yıkanır mı?

Spor ayakkabı sahiplerinin sıklıkla yanıtını beklediğini sorulardan birisi ise spor ayakkabı makinede yıkanır mı sorusudur. Bu sorunun yanıtının ayakkabının kumaş yapısına, lastik dayanaklılığına ve diğer pek çok etkene göre değişiklik gösterdiğini belirtmek yanlış olmaz. Spor ayakkabı yıkanır mı sorusunun cevabını belirleyen bir başka etmen ise temizliğin hangi etken madde ile yapıldığıdır. Örneğin çoğu spor ayakkabı çamaşır suyu, tuz ruhu gibi ağır kimyasal maddelere maruz kaldıktan sonra biçim ve renk değiştirdiği sıklıkla gözlenmiş olup kullanıcılara ayakkabı temizliği sırasında bu tür maddelerden uzak durmaları tavsiye olunur.  Çamaşır suyu öyle güçlü bir etkiye sahiptir ki beyaz ayakkabıların temizlenmesi sırasında dahi kullanılması önerilmez. Bu sebeple beyaz ayakkabı yıkanır mı diye merak eden kullanıcılara evet yıkanabilir, ancak yine de çamaşır suyundan uzak durulması tembih edilir. Öte yandan sıvı el sabunu veya sıvı çamaşır ve bulaşık deterjanları ayakkabının yapısına kalıcı zarar veremeyecek görece zayıf alternatifler olup ne yazık ki kimi zaman ısrarcı lekelerin giderilmesinde yetersiz kalmaktadır. Peki eğer bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi sıkıca çitilediğiniz halde leke gitmiyorsa ne yapmanız gerekir? İşte bu noktada çamaşır makinesinde ayakkabı yıkanır mı sorusu pek çoklarının aklına düşmektedir.

Spor Ayakkabılar Makinede Kaç Derecede Yıkanır?

Spor ayakkabı makineye atılır mı sorusunun cevabını etkileyen en önemli etmen ayakkabı dayanıklılığı ve çamaşır makinesinin çalıştırılma alternatifleri altında yatmaktadır. Örneğin aldığınız spor ayakkabının boyasının güçlü olduğunu düşünüyorsanız 60 dereceden daha az sıcaklıkta bir suyla yıkadığınız takdirde ayakkabınız canlı renklerini kaybetmeyecektir. Öte yandan spor ayakkabınız uzun süre güneşe maruz kaldıysa yaklaşık 30-40 derecede makinenin çalıştırılması daha uygun olabilir. Çamaşır makinesinin spor ayakkabınızın lastiklerine zarar vermeyeceğine ve ayakkabı yapısını bozmayacağına emin olmak istiyorsanız makineyi ayakkabınızın eski veya yeni, güneşe az ya da çok maruz kalması fark etmeksizin 60 derece su sıcaklığı altında çalıştırmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

Spor Ayakkabılar Makinede Yıkanırsa Çeker mi?

Spor ayakkabınızın çamaşır makinesinde temizlendiği sırada yırtılması oldukça güç bir ihtimal olup böyle bir olasılığın gerçekleşmesi için makinenizin içinde sivri uçlu bir maddenin sıkışmış olması gerekmektedir. Ancak spor ayakkabınızın çekmesi o kadar da uzak bir ihtimal olmadığı için dikkatli olmak zorundasınız. Bu sebeple az önce yukarıda da belirtildiği gibi spor ayakkabınızı temizlerken çamaşır makinenizin kaç derecede çalıştığı birkaç kez kontrol etmeniz önerilmektedir.

Spor Ayakkabıları Makinede Yıkamak Spor Ayakkabının Ömrünü Kısaltır mı?

Son olarak bu sorunun yanıtı ise eğer çok sık ayakkabınızı makineye atarsanız evettir. Bu sebeple ancak elinizde ve 60 derece altındaki su sıcaklığında, çamaşır suyu gibi ağır kimyasallardan uzak biçimde ayakkabınızı temizlediğinizde, öte yandan leke hala ortadan kalkmadığında çamaşır makinesini düşünebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.