Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

13.05.2022

Havaların serinlemesiyle birlikte raflardan inen şişme montlar kış aylarının vazgeçilmez giyim parçaları arasında yer alır. Şık görünümü ve soğuk havalara karşı yüksek koruma sağlamasıyla erkeklerin sıklıkla tercih ettiği şişme montlar bakımı söz konusu olduğunda oldukça dikkatli davranılması gereken outdoor giyimlerden biri. Kuş tüyü ya da silikon – elyaf maddelerden üretilen şişme montlar erkekler tarafından sık sık tercih edilse de yıkama sonrasında sönme problemleri yaşanması yüzünden kullanıcıların tercih ederken tereddüt yaşamasına sebep olabiliyor. Ancak yıkama talimatlarına ve püf noktalarına dikkat edilmesi durumunda şişme montların sönmediğini görebilirsiniz. Uygun temizleme şartlarına uyulmazsa şişme montlar yıkama sonrasında mevsimlik ceketler kadar koruma sağlayacak seviyeye gelebiliyor. Bu durum da hem paranızın boşa gitmesi hem de sevdiğiniz bir dış giyim parçasını artık giymek istememenizle sonuçlanabiliyor. Şişme montlarınızı yıkarken dikkat edeceğiniz basit noktalar sayesinde montunuzu uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

 

Şişme Mont Makineye Nasıl Atılır?

Kuş tüyü ve elyaf içerikli şişme montlarınızı evinizde kendi imkanlarınızla temizlemeniz mümkün. Şişme montunuzu çamaşır makinesine koymadan önce fermuarını kapatarak onu yıkanmak için hazır hale getirin. Şişme montunuzun cebinde fermuar ya da düğme varsa onları da kapatarak montunuzu yıkamaya hazırlayın. Fermuar ve düğmelerini kapattığınız montunuzu makineye koymadan önce ters çevirmeyi unutmayın. Çamaşır makinenizi kısa süreli programa ayarlayın ve soğuk su ile yıkamaya özen gösterin. Çamaşır makinenizde varsa hassas kumaş seçeneğini ayarlamayı ihmal etmeyin, böylece şişme montunuzun yapısının bozulmasını engellemiş olursunuz. Çamaşır makinenizin deterjan bölmesine hassas kumaşlar için üretilen özel deterjanlardan yeterli miktarda ekleyin. Yumuşatıcı gibi ek kimyasalları kullanmaktan kaçının, bu tür maddeler şişme montunuzun yapısını bozabilir. Gerekli ayarlamaları yapmanızın ardından montunuzu düzgün bir şekilde çamaşır makinesinin içerisine yerleştirin ve yıkama programını başlatın.

 

Şişme Mont Evde Nasıl Yıkanır?

Şişme montlarınızı kuru temizlemeciye verebilir ya da çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak kuru temizlemeciye vermek istemiyor ya da çamaşır makinesinin şişme montunuzu yıpratmasından çekiniyor olabilirsiniz. Bu durumda şişme montunuzu elinizde yıkayabilirsiniz. Öncelikle şişme montunuzu içerisine alacak genişlikte bir lavabo ya da bir kap bularak yıkama işlemine başlayabilirsiniz. İkinci bir kap alarak kaplarınızdan birini ılık diğerini ise soğuk suyla doldurun. Suyun içerisine hassas kumaşlar için özel olarak üretilmiş çamaşır deterjanlarından bir miktar ekleyin. Deterjanlı suya montunuzu koyun ancak çitileme yapmamaya özen gösterin. Çitileme montunuzun yapısının bozulmasına neden olabilir. Montu kap içerisinde hafifçe silkeleyin ve 15-20 dakikalık zaman diliminde bekletin. Süre sonunda montunuzu suyun içerisinden çıkartın ve diğer kapta durulama işlemi yapın. Ardından hiçbir deterjan kalıntısı kalmayana dek şişme montunuzu su altında yeniden durulayın. Bir havlu üzerine ya da bir ılık bir zemin üzerine şişme montunuzu serin ve kurumaya bırakın.

 

Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur?

Şişme montunuzu kısa programda ve soğuk suyla birlikte hassas içeriğe sahip deterjanla yıkadıktan sonra makinenizden çıkartın. Eğer evinizde çamaşır kurutma makinesi bulunuyorsa şişme montunuzu makine içerisine yerleştirmeden önce kurutucunuzu en düşük sıcaklık seviyesine ayarlayın. Montunuzu kurutma makinesine yerleştirdikten sonra birkaç adet tenis topunu montunuzla birlikte makinenizin içerisine yerleştirebilirsiniz. Tenis topu, montunuzun yıkama işlemi esnasında kaybettiği kabarıklığı kuruma işlemi esnasında yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Evinizde bir kurutma makinesi yer almıyorsa şişme montunuzu yıkama işleminden sonra çıkartın. Şişme montunuzu ipe asmak kurutma işlemi için önerilen bir işlem değildir. Bu yüzden yere serdiğiniz bir havlunun üzerine montunuzu serebilir ve şişme montun kurutma işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eviniz nem açısından yüksek bir konumdaysa şişme montunuzu yıkayıp kurutmak için güneşli bir havayı tercih edebilirsiniz. Hava kapalı ise ya da yağışlıysa kalorifer peteklerini de şişme montunuzu kurutmak için kullanabilirsiniz. Kuruma esnasında şişme montunuzu zaman zaman kontrol ederek topaklanan bölge oluşmasını engelleyebilirsiniz.

 

Şişme Mont Yıkanınca Söner mi?

Şişme montlar kış aylarında her yaştan insanın tercih edebileceği şık ve kullanışlı dış giyim parçalarından biri. Ancak yıkama işleminden sonra şişme montun sönmesinden korkan kullanıcılar kimi zaman beğenseler de şişme mont almak konusunda tedirgin olabilir. Bu tedirginlik şişme montların yanlış yıkama uygulamalarına maruz kalmalarından kaynaklanmaktadır. Yukarıda belirtilen uygun yıkama talimatları takip edilirse şişme montlar yıkama sonrasında sönme yapmaz böylece şişme montunuzu uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

 UYARI: Kaz tüyü mont yıkama işlemi sadece kuru temizleme ile kimyasal madde kullanılmadan yapılmalıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.