Şişme Mont Nasıl Kabartılır?

Şişme Mont Nasıl Kabartılır?

13.05.2022

Şık görünümleri ve soğuk havalar karşısındaki yüksek koruyuculukları sayesinde şişme montlar kış aylarının vazgeçilmez dış giyim parçaları arasında yer alıyor. Şişme montlar hem görünümleri hem de koruyuculukları sayesinde kullanıcıları cezbederken bir yandan da yıkanma sonrası kabarıklıklarının sönme problemi nedeniyle kullanıcılar tarafından tereddütle satın alınan giyim parçalarından biri. Şişme montların kabarıklığının sönme nedeni sanılanın aksine yıkama işlemi değil. Yıkama işlemi montlarınızın temizliği ve güvenle kullanılabilmesi için önemlidir. Ancak yıkama işleminin doğru yapılması şişme montunuzun uzun ömürlü olması açısından büyük bir öneme sahiptir. Şişme montlar uygun yıkama şekliyle birlikte kabarıklığını yıkama sonrasında yeniden kazanabilir böylece şişme montunuzu uzun yıllar boyu keyifle giyebilirsiniz. Şişme montları yıkarken düşük ısıda ve hassas programda yıkamaya özen göstermelisiniz, yüksek sıcaklıklar montunuzun yapısını bozabilir ve yıkama sonrasında montunuzu yeniden giyme sürecinizi zorlaştırabilir. Montunuzu yıkamadan önce fermuarlarının kapalı olduğundan da emin olun, böylece düzenli bir şekilde makineye koyduğunuz montunuzun temizliğinden eniyi sonucu elde edebilirsiniz. Montunuzun düşük ısıda ve hassas deterjanlarla yıkanmasının ardından kurutma ve kabartma işlemi gelmekte. Bu işlemleri de uygun şekilde yaparsanız montunuzu ilk günkü haliyle kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Şişme Mont Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Şişme montlarınızı yıkama konusunda tereddüt ediyor olabilirsiniz ancak doğru yıkama ve kurutma işlemleri uygulandığı takdirde montunuz ilk günkü kabarıklığıyla kullanabilirsiniz. Elyaf şişme mont yıkandıktan sonra nasıl şişer, içerindeki elyaf nasıl düzeltilir? sorusu sıkça karşımıza çıkmaktadır. Adım adım neler yapabiliriz?

  1. Elyaf şişme montunuzu Yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra montunuzu varsa kurutma makinesi ile kurutmanız en iyi sonucu almanıza yardım edecektir.
  2. Kurutma makinesine koyacağnız şişme montunuzun yanına ekleyeceğiniz birkaç tenis topu sayesinde şişme montunuzun kurutma makinesinden daha kabarık bir biçimde çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  3. Kurutma makinesi şişme montunuzu kabarık olarak kurutacaktır ancak tenis topları bu kabarıklığın en iyi halinde olmasını sağlayacaktır.
  4. Şişme montunuzun kabarıklığının iyi bir seviyede olmasını istiyorsanız kurulama işlemini mutlaka düşük ısıda gerçekleştirmelisiniz.
  5. Yüksek ısıda gerçekleştireceğiniz kurutma işlemi montunuzun yapısını bozabilir ve şişme montunuzun sönük bir şekilde kurutma makinesinden çıkmasına neden olabilir.
  6. Eğer evinizde kurutma makinesi yer almıyorsa montunuzu düz bir zemin üzerine altına bir havlu koyarak serin ve ara sıra montunuzu silkeleyerek kuruma esnasında kabarmasını sağlayın. Bu işlem de kurutma makinesi işleminde olduğu gibi şişme montunuzun daha kabarık görünmesine yardım edecektir.
  7. Şişme montunuzu yıkama ve kurutma talimatlarına uygun şekilde yıkayıp kurutursanız montunuz ilk günkü gibi kabarık halini koruyacak böylece montunuzu uzun yıllar boyunca güvenle kullanabileceksiniz.

 

Şişme Monta Kuru Temizleme Yapılır mı?

Şişme montlarınızı belirtilen yıkama şekillerine uygun yıkama imkanınız yoksa ve evde kendi imkanlarınızla yapacağınız temizliğin şişme montunuz için kötü sonuçlara yol açabileceğinden korkuyorsanız montunuzu kuru temizleme işlemi için güvendiğiniz profesyonellere teslim edebilirsiniz. Kuru temizleme işlemi esnasında özel maddeler ve yeterli dereceli ısıya sahip ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu yüzden şişme montunuzu profesyonel bir temizleme işlemine göndermek isterseniz kuru temizlemeciler sizin için iyi bir tercih olabilir. 

NOT: Kuru temizlime yapılırken kimyasal malzeme kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

 

Şişme Montu Temizlerken Yapılması Gerekenler

Şişme montlar temizlik esnasında ve sonrasında bazı püf noktalarına dikkat edilmediğinde olumsuz sonuçlanan yıkama işlemleri gerçekleşebilir. Bu işlemler sırasında dikkat edeceğiniz küçük detaylar sayesinde montunuzu ilk aldığınız gün gibi uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz. Şişme montunuzu temizlemeden önce tüm fermuar ve düğmelerinin kapatıldığından emin olun. Düzgün bir şekilde yıkama yapabilmek için bu işlem oldukça önemlidir. Makinede yıkayacağınız şişme montunuzu düzgün şekilde makine içerisine yerleştirdikten sonra kısa süreli bir programa ayarlayın. Kısa süreli programda yıkayacağınız şişme montunuzun temizlenmesi için hassas içerikli deterjanlar kullanabilirsiniz. Yumuşatıcı gibi kimyasalları kullanmak şişme montunuzun yapısını bozabilir, bu gibi maddeleri yıkama işleminde kullanmayın. Gerekli ayarlamalardan sonra makinenizi çalıştırın. Eğer evde çamaşır makineniz yoksa ya da makinenin şişme montunuza zarar vermesinden endişe ediyorsanız şişme montunuzu bir kabın içerisine koyacağınız soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Suyun içerisine hassas içerikli deterjan ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından şişme montunuzu karışımın içerisine yatırın. Şişme montunuzu çitileme yapmadan temizlemeye özen gösterin aksi halde şişme montunuzda topaklanmalar meydana gelebilir. Montunuzu suyun içerisinde hafifçe gezdirerek hareket ettirin. Şişme montunuzu deterjanlı su içerisinde 20 dakika kadar beklettikten sonra montunuzu çıkartın ve su altında hiçbir deterjan kalıntısı kalmayana dek iyice durulayın. Yıkama işleminden sonra montunuzu uygun adımlarla kurutarak yeniden kabarmasını sağlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.