Sararmış Spor Ayakkabı Tabanı Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış Spor Ayakkabı Tabanı Nasıl Beyazlatılır?

10.11.2022

Sararmış Spor Ayakkabı Tabanı Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz spor ayakkabılar, hem konforlu olmaları hem de sportif tasarımları ile herkesin dolabında yer alan ayakkabı modelleri arasındadır. Şık ve konforlu bu ayakkabılar, beyaz rengi dolayısıyla çabuk kirlenebilir ve sık sık temizlenmesi gerekebilir. Yere sürekli temas etmeleri ve spora yönelik ayakkabı modelleri olmaları dolayısıyla spor ayakkabılar diğer ayakkabılara göre daha hızlı kirlenebilir, materyalleri dolayısıyla daha fazla kir tutabilir. Spor ayakkabılarınızı temizlerken onları dikkatle temizlemeniz ayakkabılarınızı uzun süre sağlıkla kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Sararmış spor ayakkabıları temizlemek için sık sık çamaşır makinesi yıkamaları tercih edilmektedir ancak çamaşır makinesi içerisinde dönen ayakkabılarınızın bazı kısımları zarar görebilir. Bu yüzden sararmış spor ayakkabılarınızı elinizde temizlemeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Önce bir kağıt havlu ile yüzey temizliğini yalnızca suyla gerçekleştirin. Daha sonra tabanı temizlemek için bir beze çok az bulaşık deterjanı damlatın ve dairesel hareketlerle tabanı temizleyin. Deterjan yerine karbonat kullanarak da sararan spor ayakkabılarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Bu yöntemler yerine ayakkabı beyazlatma spreylerini de kullanabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Tabanı Neden Sararır?

Spor ayakkabılar her zaman ilk alındığı günlerdeki gibi beyaz kalmaz. Spor ayakkabıların sararmasına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Ayakkabıların sararmasındaki iki temel etken güneş ışınları ve kirlerdir. Beyaz renk kirden ve tozdan en çabuk etkilenen renkler arasındadır. Spor ayakkabılar ve diğer tüm ayakkabılar zeminler ile sürekli temas halindedir. Zeminlerdeki tüm toz, kir ve toprak kaynaklı bulaşmalar beyaz renkli spor ayakkabılarının sararmasına yol açar ve ayakkabılarınız ilk günkü parlaklığını yitirir. Güneşin zararlı ışınları ayakkabı malzemeleri üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Güneşe maruz kalan ayakkabılar zaman içerisinde sararacak ve ilk günkü parlaklığını yitirecektir. Küçük temizlik işlemlerinden yararlanarak ayakkabılarınızın ilk günkü parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Kenarları Nasıl Temizlenir?

Spor ayakkabıları temizlemek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Spor ayakkabıları yıkamak için çamaşır makinesi kullanılsa da bu önerilen bir yöntem değildir. Çamaşır makinesi içerisinde kenarlara çarpan spor ayakkabılarınız zarar görebilir bu yüzden spor ayakkabılarınızı temizlemenin en iyi yöntemi elde yapılan temizliktir. Yüksek sıcaklıklar da spor ayakkabınıza zarar vererek yıpranmasına yol açar. Beyaz spor ayakkabılarınızın kenarını temizlemek için öncelikle ayakkabı üzerinde yer alan kirleri ayakkabınızdan uzaklaştırmalısınız. Ardından beyazlatıcı sprey ya da karbonat kullanarak ayakkabının sararan bölgelerini dairesel hareketlerle ovalayın. Ardından havlu kullanarak temizlediğiniz noktaları kurulayın ve kimyasalları ayakkabınızdan uzaklaştırın. Bu işlemden sonra ayakkabılarınızı kuruması için kenara koyun ve kurumasının ardından ayakkabılarınızı gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz.

Spor Ayakkabı Altı Nasıl Temizlenir?

Spor ayakkabılar hem sağlam hem de hassasiyet içeren materyallerden üretildiği için onları temizlerken oldukça dikkatli davranmanız gerekir. Spor ayakkabıların tabanları genellikle en sağlam noktalardır ve yere sürekli temas eden bölgeler oldukları için oldukça çabuk kirlenebilirler. Beyaz spor ayakkabılarınızın tabanlarını temizlemek için öncelikle leke çıkarıcı özellikleri olan kimyasalları kullanarak taban bölgesine dairesel hareketler yapın. Bu işlem lekeleri ayakkabı tabanından uzaklaştıracaktır. Ardından kimyasalların ayakkabı materyali üzerinde kalıp ona zarar vermemesi için tabanı temizleyin ve durulayın. Durulama işlemi ardından ayakkabı tabanını kuruması için bir kenara kaldırın ve kuruyana kadar ayakkabınızı kullanmaktan kaçının. Spor ayakkabınızın tabanı kuruduktan sonra onu yeniden kirlenmeye karşı korumak isterseniz çeşitli koruyucu spreyleri kullanabilirsiniz. Koruyucu spreyler ayakkabı tabanlarını kirlenmekten korurken aynı zamanda materyaller çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturur, böylece spor ayakkabınızın kullanım ömrü uzar.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.