sadsad x
asdasd
Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

13.12.2021

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

Kış aylarının vazgeçilmez dış giyim çeşitlerinden biri kaz tüyü montlardır. Oldukça hafif yapıları ve sıcak tutabilmeleri nedeniyle birçok insanın tercihi olan kaz tüyü montların kullanımı ve bakımı önemlidir. Doğru bir şekilde temizleme talimatlarına uyulmadığı zaman, hassas dokulu bu ürünler zarar görebileceği düşüncesiyle birçok insan kaz tüyü montlar için yalnızca kuru temizlemeyi tercih etmektedir. Fakat doğru bir temizleme yöntemi ile montunuzu evinizde temizlemeniz mümkündür. Diğer çeşitlerine oranla daha maliyetli olabilecek kaz tüyü montunuzun bakımı konusunda hassas davranmanız, uzun süreli kullanabilmeniz için önemlidir. “Kaz tüyü mont nasıl yıkanır?” sorunuza bu içeriğimizden rahatlıkla cevap bulabilirsiniz. Bu sayede montunuzu deformasyona uğramadan gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz. Elde veya makinede temizlemeden önce montunuzun yıkama talimatında yer alan uyarıları okumanız faydalı olacaktır.

Kaz Tüyü Mont Yıkama Yöntemi Nedir?

Doğru bir bakım sağlayarak kaz tüyü montunuzun ömrünü uzatmanız mümkündür. Bu nedenle her şeyden önce montunuzun yıkama talimatında yer alan uyarıları okumanız çok önemlidir. Hassas dokusu gereği bazı montların elde veya çamaşır makinesinde yıkanması uygun olmayabilir. Bu nedenle eğer montun yıkama talimatında yalnızca kuru temizleme yapılması öneriliyorsa montunuzu kesinlikle elde veya çamaşır makinesinde temizlemeyin. Montunuz eğer hafifçe kirlendiyse elde temizleme yöntemine başvurabilirsiniz. Kaz tüyü mont yıkanırken uygulamanız gereken adımlar ise kısaca şu şekildedir:

• Temizlik öncesinde montunuzun fermuarlarını kapatın.

• Temizlikte tercih edeceğiniz deterjanın elde yıkamaya uygun olmasına özen gösterin.

• Elde yıkama işlemlerine uygun bir deterjan bulamazsanız temizliği sabun ile gerçekleştirebilirsiniz.

• Montunuz daha önce kuru temizleme işlemi gördüyse, dokusunu korumaya devam etmek için montunuzu ılık suda temizleyin.

• Deterjan ya da sabuna batırdığınız yumuşak bir bez yardımıyla montunuzun kenarlarını ve yüzeylerini nazikçe fazla bastırmadan silin.

• Montunuzun bir yönünü temizledikten sonra aynı işlemi diğer taraf için de uygulayın.

Kaz tüyü mont nasıl yıkanır?” araştırmanızda öncelikle ürünün iç etiketine bakmanız önerilir.

Kaliteli ve rakipsiz fiyatlara sahip Lufian Kaz Tüyü Mont Modelleri Şimdi Keşfedin... 

Çamaşır Makinesinde Kaz Tüyü Mont Yıkanır mı?

Yıkama talimatında aksi belirtilmediği müddetçe kaz tüyü mont modellerini elde yıkayabileceğiniz gibi çamaşır makinesi yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Montunuzu çamaşır makinesi ile temizlemeyi daha yoğun kirlenmelerde tercih edebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımlar olacaktır. Öncelikle makinenizin 30 derecede olduğundan ve sıkma ayarının yüksek olmadığından emin olun. Aşırı sıkma, montunuzda yıpranmalara neden olabilir. Yıkanacak montunuzu mümkünse bir file içerisine koyabilirsiniz. Bu sayede montunuz makine içerisinde çok hızlı hareket etmeyecek ve deforme olmayacaktır. Fileniz olmaması durumunda birkaç adet tenis topu tercih edebilirsiniz. Çamaşır makinesi ile montunuzu temizlerken şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Montunuzun ceplerine birkaç adet tenis topu koyun. Bu sayede montunuz ağırlaşacak ve makine içerisinde daha yavaş hareket edecektir.
  • Montunuzun ceplerinin ve fermuarının kapalı olmasına dikkat edin.
  • Başka kıyafetlerle beraber makineye atmamaya özen gösterin.
  • Uygun deterjan ile temizliğini gerçekleştirdiğiniz montunuzu yıkama sonrasında sererken hafifçe birkaç defa çırpın ve asmadan nazikçe serin.
  • Makinenin hassas ve 600 devirden düşük sıkma programında yıkayın.
  • Nazik ve yünlü çamaşırlar için üretilmiş sıvı deterjan kullanın.

 

Islanan montunuzun tüyleri sönükleşse de kuruma sonrasında tekrardan kabarık yapısına kavuşacaktır. Direk kalorifer gibi ısıtıcılardan uzak tutmanız önerilir. Ayrıca elbise askısı ile düzgün bir şekilde asarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

Kaz Tüyü Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Düzelir?

Temizleme esnasında kaz tüyü mont modelleri, doğru yöntemler izlenmezse zarar görebilmektedir. Geri dönülmez bir hasar olmadığı zamanlarda dahi ürün sahibi panikleyebilmekte ve düzeltebileceği montunu artık kullanamayacağını düşünebilmektedir. Bu gibi yanılgıların önüne geçebilmenin yolu ise karşılaşılan deformasyonun boyutudur. Gelin, “Kaz tüyü mont yıkandıktan sonra nasıl düzelir?”  hep birlikte öğrenelim. Eğer montunuzu çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra incecik bir şekilde makineden çıkardıysanız hemen paniğe kapılmayın. Su ile ıslanan tüylerin küçüldüğünü hatırlamakta fayda vardır. Montunuzu direkt ısı kaynaklarından uzak tutarak oda sıcaklığında kurutabilirsiniz. Hafifçe serdiğiniz montunuz kurudukça kabarık görünümüne kavuşacaktır. Eğer kuruduktan sonra hala eski kabarıklığına kavuşmadıysa 8-10 gün kadar montunuzu giymeden günde birkaç defa hafifçe çırparak bekletmek de faydalı olabilir. Elde yıkama işlemlerinde de aynı yolu izleyerek montunuzu eski haline kavuşturabilirsiniz. Yıkanmış montunuzda hafif koku duymanız da sizi endişelendirebilir. Fakat montunuz kuruduktan sonra o hafif koku ortadan kalkacaktır. Kurutma makinesi kullanacaksanız düşük ısıda ve en az devirli programda, montunuzu tenis toplarıyla beraber makineye koymanız önerilir. Bu sayede yıkama sonrasında montunuzun düzelerek eski formuna gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kaz Tüyü Montunuzu Topaklanmaya Karşı Korumanın Altın İpuçları

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kaz tüyü montlar pek çokların gardıroplarında yer almaktadır. Bu tür montlar kullanıcılarına oldukça estetik bir görüntü sunmanın yanı sıra aynı zamanda sahip oldukları “tüy gibi” hafiflikleri sebebiyle kış aylarının kullanımı en uygun ve pratik montları olagelmiştir. Ancak tıpkı gardırobunuzda yer alan tüm diğer kıyafetler gibi kaz tüylü montunuz da belirli zaman aralıkları içerisinde temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Bu yazı kaz tüyü montunu temizlemek isteyen ancak şişme mont topaklanma ihtimali yaşamaktan korktuğu için kararsız kalan okuyucular için derlenmiştir.

Kaz Tüyü Mont Yıkamadan Sonra Topaklanır mı?

Şişme montunuzu elinizde veya çamaşır makinesinde yıkamayı veya belki de daha profesyonel bir alternatif olan kuru temizlemecide yıkatmayı düşünebilirsiniz. Kuru temizlemecinizin işinin ehli, güvenilir ve özenle çalışan birisi olduğunu düşüyorsanız kaz montunuz için endişelenmeniz gereken hiçbir nokta bulunmamaktadır. Öte yandan eğer ki daha önce aynı kuru temizlemeciye gitmediyseniz veya hakkında iyi bir yorum almadıysanız o kuru temizleyici seçmeniz sizlere büyük riskler doğurabilir ve montunuz topaklanma ihtimali altında kalabilir. Bu sebeple hizmet kalitesinden emin olmadığınız bir kuru temizlemeciye montunuzu emanet etmemeniz tavsiye olunur. Maalesef alacağınız her çeşit kaz tüyü montu yıkama sonrası topaklanma riski ile karşı karşıyadır. Özellikle ev ortamında dikkatsiz ve deneyimsiz biçimde atılan pek çok kaz tüyü mont yıkama girişimi sıklıkla yıkama sonrası mont topaklanması sonucunu doğurmaktadır. Sizlere tavsiyemiz bugünkü yazımızı dikkatle okumanız ve mont temizleme sırasında aşağıda yazılmış olan adımları dikkatle takip etmek olacaktır.

Topaklanan Kaz Tüyü Mont Deforme Olur mu?

Kaz tüyü montlar yapısı itibariyle çok hafif oldukça için ne yazık ki çamaşır makinesi içinde deforme olma ihtimali ile karşı karşıyadırlar. Montunuzun karşılaşabileceği bu deformasyon içerisinde renklerin canlılığını yitirmesi, montun kimi yerlerinde deliklerin veya başka türlü hasarların oluşabilmesi, montun yapısını kaybederek daha soluk ve kabarıklığını yitirmesi gibi olasılıklar yer almaktadır ve hepsi de montun hem işlev hem de estetik kalitesini bozmaya yetecek derecede güçlüdür. Bu sebeple eğer montunuzu evde çamaşır makinesi içerisinde temizleyecekseniz belirli adım ve püf noktalara dikkat ederek işlemi gerçekleştirmeniz şiddetle tavsiye edilmektedir.

Yıkama Sırasında Kaz Tüyü Montlarının Topaklanmaması için Ne Yapılmalıdır?

Yapmanız gereken ilk adım montunuzu makineye atmadan önce bütün fermuarlarının hepsini sıkıca kapatmanızdır. Çamaşır makinesi ise 30 derece su sıcaklığının üstünde asla çalıştırılmamalı, makine ayarlarından ise elde yıkama ya da hassas yıkama modlarından birisi tercih edilmelidir. Montunuzu yıkamak için seçtiğiniz deterjan da önemli noktalar arasında yer almaktadır. Dilerseniz elde yıkama için üretilmiş bir sıvı deterjanı kullanabilirsiniz. Sıvı deterjan kullanımı sizlere çeşitli avantajlar sunacaktır. Örneğin sıvı deterjan makine içerisinde suyla temas ettiğinde homojen biçimde dağılım göstereceği için yıkama sonrasında montunuz üzerinde deterjan lekesi kalması için hiçbir sebep kalmayacaktır, bu homojen dağılımın aynı zamanda inatçı lekelerin temizlenmesi sırasında da kolaylık sağlayacağına emin olabilirsiniz! Eğer montunuzu elinizde yıkamayı planlıyorsanız ancak sırada sıvı deterjan elinizin altında değilse katı sabun da kullanabilirsiniz, bunun yanında kullanacağınızın sabunun rendelenmiş olmasına lütfen dikkat edin. Montunuzun kapüşonu varsa, eğer mümkünse, makineye atmadan önce kapüşonunu çıkarmanız da oldukça önemlidir. Aksi halde kapüşonunuzun eski biçimini kaybedebilir. Çamaşır makinesine montunuzu attığınız sırada makine içinde olan tek kıyafetin montunuz olmasına özen gösterin. Tek başına yıkanan montların renk solması, tüylenme gibi ihtimallerle çok daha az rastlandıkları gözlenmiştir. Montunuzu başka giysilerle birlikte makineye attığınızda karşılaşabileceğiniz en yaygın ihtimal diğer kıyafetlerin montunuzu makine içinde bir köşeye sıkıştırmasıdır ki bu durum şişme mont içi topaklanma sorununa yol açan en önemli sebeplerden biridir.

Topaklanan Kaz Tüyü Mont Nasıl Eski Haline Gelir?

Montu makinede hangi ayarda ve kaç derecede yıkadığınız kadar temizlik sonrasında montunuzu ne biçimde kuruttuğunuz da oldukça önemlidir.  Montunuzu yıkadıktan sonra kesinlikle asmamanız, sermeniz gerekmektedir. Eğer kurutma makinesine sahipseniz yıkadıktan sonra kurutma makinenize rahatlıkla atabilirsiniz. Öte yandan şişme mont topaklanma ihtimali çoktan yaşandıysa bu durumu düzeltmenin de bir çözümü var. Kurutma makinesinde ve düşük ısıda kurutulan kaz tüyü montunuzun tekrardan kabarıklaştığını ve çamaşır makinesinde yıkama sonrasında topakların dağıldığını göreceksiniz!

Şişme Mont Nasıl Temizlenir?

Kaz tüyü montlar gibi şişme montlarınızı da elde veya çamaşır makinesinde temizleyebilirsiniz. Şişme mont modellerini deformasyondan korumak için 30 derecede -elde yıkayacaksanız ılık suda- sıvı deterjan ile kolayca temizleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.