sadsad x
asdasd
Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

13.12.2021

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

Kış aylarının vazgeçilmez dış giyim çeşitlerinden biri kaz tüyü montlardır. Oldukça hafif yapıları ve sıcak tutabilmeleri nedeniyle birçok insanın tercihi olan kaz tüyü montların kullanımı ve bakımı önemlidir. Doğru bir şekilde temizleme talimatlarına uyulmadığı zaman, hassas dokulu bu ürünler zarar görebileceği düşüncesiyle birçok insan kaz tüyü montlar için yalnızca kuru temizlemeyi tercih etmektedir. Fakat doğru bir temizleme yöntemi ile montunuzu evinizde temizlemeniz mümkündür. Diğer çeşitlerine oranla daha maliyetli olabilecek kaz tüyü montunuzun bakımı konusunda hassas davranmanız, uzun süreli kullanabilmeniz için önemlidir. “Kaz tüyü mont nasıl yıkanır?” sorunuza bu içeriğimizden rahatlıkla cevap bulabilirsiniz. Bu sayede montunuzu deformasyona uğramadan gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz. Elde veya makinede temizlemeden önce montunuzun yıkama talimatında yer alan uyarıları okumanız faydalı olacaktır.

Kaz Tüyü Mont Yıkama Yöntemi Nedir?

Doğru bir bakım sağlayarak kaz tüyü montunuzun ömrünü uzatmanız mümkündür. Bu nedenle her şeyden önce montunuzun yıkama talimatında yer alan uyarıları okumanız çok önemlidir. Hassas dokusu gereği bazı montların elde veya çamaşır makinesinde yıkanması uygun olmayabilir. Bu nedenle eğer montun yıkama talimatında yalnızca kuru temizleme yapılması öneriliyorsa montunuzu kesinlikle elde veya çamaşır makinesinde temizlemeyin. Montunuz eğer hafifçe kirlendiyse elde temizleme yöntemine başvurabilirsiniz. Uygulamanız gereken adımlar ise kısaca şu şekildedir:

 • Temizlik öncesinde montunuzun fermuarlarını kapatın.
 • Temizlikte tercih edeceğiniz deterjanın elde yıkamaya uygun olmasına özen gösterin.
 • Elde yıkama işlemlerine uygun bir deterjan bulamazsanız temizliği sabun ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Montunuz daha önce kuru temizleme işlemi gördüyse, dokusunu korumaya devam etmek için montunuzu ılık suda temizleyin.
 • Deterjan ya da sabuna batırdığınız yumuşak bir bez yardımıyla montunuzun kenarlarını ve yüzeylerini nazikçe fazla bastırmadan silin.
 • Montunuzun bir yönünü temizledikten sonra aynı işlemi diğer taraf için de uygulayın.

Kaz tüyü mont nasıl yıkanır?” araştırmanızda öncelikle ürünün iç etiketine bakmanız önerilir.

Çamaşır Makinesinde Kaz Tüyü Mont Yıkanır mı?

Yıkama talimatında aksi belirtilmediği müddetçe kaz tüyü mont modellerini elde yıkayabileceğiniz gibi çamaşır makinesi yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Montunuzu çamaşır makinesi ile temizlemeyi daha yoğun kirlenmelerde tercih edebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımlar olacaktır. Öncelikle makinenizin 30 derecede olduğundan ve sıkma ayarının yüksek olmadığından emin olun. Aşırı sıkma, montunuzda yıpranmalara neden olabilir. Yıkanacak montunuzu mümkünse bir file içerisine koyabilirsiniz. Bu sayede montunuz makine içerisinde çok hızlı hareket etmeyecek ve deforme olmayacaktır. Fileniz olmaması durumunda birkaç adet tenis topu tercih edebilirsiniz. Çamaşır makinesi ile montunuzu temizlerken şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Montunuzun ceplerine birkaç adet tenis topu koyun. Bu sayede montunuz ağırlaşacak ve makine içerisinde daha yavaş hareket edecektir.
 • Montunuzun ceplerinin ve fermuarının kapalı olmasına dikkat edin.
 • Başka kıyafetlerle beraber makineye atmamaya özen gösterin.
 • Uygun deterjan ile temizliğini gerçekleştirdiğiniz montunuzu yıkama sonrasında sererken hafifçe birkaç defa çırpın ve asmadan nazikçe serin.
 • Makinenin hassas ve 600 devirden düşük sıkma programında yıkayın.
 • Nazik ve yünlü çamaşırlar için üretilmiş sıvı deterjan kullanın.

 

Islanan montunuzun tüyleri sönükleşse de kuruma sonrasında tekrardan kabarık yapısına kavuşacaktır. Direk kalorifer gibi ısıtıcılardan uzak tutmanız önerilir. Ayrıca elbise askısı ile düzgün bir şekilde asarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

Kaz Tüyü Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Düzelir?

Temizleme esnasında kaz tüyü mont modelleri, doğru yöntemler izlenmezse zarar görebilmektedir. Geri dönülmez bir hasar olmadığı zamanlarda dahi ürün sahibi panikleyebilmekte ve düzeltebileceği montunu artık kullanamayacağını düşünebilmektedir. Bu gibi yanılgıların önüne geçebilmenin yolu ise karşılaşılan deformasyonun boyutudur. Gelin, “Kaz tüyü mont yıkandıktan sonra nasıl düzelir?”  hep birlikte öğrenelim. Eğer montunuzu çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra incecik bir şekilde makineden çıkardıysanız hemen paniğe kapılmayın. Su ile ıslanan tüylerin küçüldüğünü hatırlamakta fayda vardır. Montunuzu direkt ısı kaynaklarından uzak tutarak oda sıcaklığında kurutabilirsiniz. Hafifçe serdiğiniz montunuz kurudukça kabarık görünümüne kavuşacaktır. Eğer kuruduktan sonra hala eski kabarıklığına kavuşmadıysa 8-10 gün kadar montunuzu giymeden günde birkaç defa hafifçe çırparak bekletmek de faydalı olabilir. Elde yıkama işlemlerinde de aynı yolu izleyerek montunuzu eski haline kavuşturabilirsiniz. Yıkanmış montunuzda hafif koku duymanız da sizi endişelendirebilir. Fakat montunuz kuruduktan sonra o hafif koku ortadan kalkacaktır. Kurutma makinesi kullanacaksanız düşük ısıda ve en az devirli programda, montunuzu tenis toplarıyla beraber makineye koymanız önerilir. Bu sayede yıkama sonrasında montunuzun düzelerek eski formuna gelmesini sağlayabilirsiniz.

Şişme Mont Nasıl Temizlenir?

Kaz tüyü montlar gibi şişme montlarınızı da elde veya çamaşır makinesinde temizleyebilirsiniz. Şişme mont modellerini deformasyondan korumak için 30 derecede -elde yıkayacaksanız ılık suda- sıvı deterjan ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Lufian
Uygun
yazıyor...
Lufian
Merhaba, Nasıl yardımcı olabiliriz?
Bizimle İletişime Geçin!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.