Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

29.09.2021

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ayakkabı günlük hayatta önemli bir yere sahiptir. Ev dışında sürekli kullanıldığı için rahat olması oldukça önemlidir. Bu yüzden ayakkabı seçiminde çokça dikkatli olmak gerekir. Rahat edemeyeceğiniz bir ayakkabı tercih ettiğinizde istenmeyen rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayakkabıların şıklığı ve göze hitap etmesi önemli olduğu gibi sağlıklı bir ayakkabı olması da en az o kadar önemlidir. Bu ayakkabılar sayesinde tüm gününüzü rahat ve konforlu bir şekilde geçirmeniz mümkün.

Günlük Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşe giderken, çarşıya çıkarken, okula giderken giyebileceğiniz ve bütün gün ayağınıza rahatsızlık vermeyecek şekilde olan ayakkabıları seçmeniz gerekiyor. Sürekli kullanılan bu ayakkabılar ayağınıza zarar vermeyecek ayakkabılar olmalıdır. Öyleyse, doğru ayakkabı nasıl seçilir?

  • Günlük ayakkabı seçerken satın alacağınız ayakkabının parmaklarınızda ezilmemesi oldukça önemlidir.
  • Seçeceğiniz ayakkabının topuk kısmına dikkat etmelisiniz. Topuk kısmı ayağınızın topuğunu kavrayacak şekilde sert olmalıdır. Aşırı sert olması ağrımasına sebep olarak rahatsızlık verecektir.
  • Özellikle sürekli kullandığınız ayakkabıların sivri burun olmaması önemlidir. Sivri burun ayakkabılar, ayakta şekil bozukluğuna sebep olabilir.
  • Tüm gününüzü geçireceğiniz ayakkabıların tabanı da oldukça önemlidir. Ayağınızı acıtmayacak kalınlıkta olmalıdır aynı zamanda hareketlerinizi kısıtlamayacak derecede esnekliği olmalıdır.
  • Seçtiğiniz ayakkabının burun kısmı fazla sert olmamalıdır, parmaklarınızı acıtmamalıdır.
  • Ayakkabı seçerken görünüme aldanmamalısınız. Rahatlık her zaman ön planda olmalıdır.
  • Ayakkabınızın hava alma durumu olmalıdır.
  • Ayakkabı seçerken dikkat etmeniz diğer bir konu ise, tabanın ne çok alçak ne de çok yüksek olmasıdır.

Spor Ayakkabı Seçiminin Önemi

Spor ayakkabı günlük hayatta ve spor yaparken oldukça çok fazla kullanılan bir ayakkabı çeşididir. Seçeceğiniz spor ayakkabı tabandan gelebilecek darbeleri önleyecek şekilde olmalıdır. Bu durumda ayağınızda oluşacak rahatsızlığı önlemiş olur. Spor yaparken parmaklarınızın esnekliği rahat bir şekilde yapabilmesi için ayakkabının ön kısmının esnek olması önemlidir. Spor ayakkabı seçerken çok dikkatli olunması gerekiyor. Aksi takdirde yanlış bir ayakkabı seçimiyle istenmeyecek rahatsızlıklar ve incinmelerle karşılaşmanız mümkün. Seçeceğiniz ayakkabı parmaklarınızın hareketlerini kısıtlamayacak şekilde olmalıdır. Spor ayakkabı seçerken rahatlığa, tabana, topuk kısmına ve uç kısmına dikkat edilmez ise spor yaparken çok ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Spor ayakkabı içinde ayaklarınızın her zaman rahat etmesi ve rahat hareket etmesi gerekiyor. Spor yaparken kullanacağınız ayakkabı seçimlerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ayakkabı tabanının yumuşak olmasıdır. Ayakkabı hem ayağınızı sarmalı hem de rahat hareketinizi kısıtlamamalıdır.

Ne Sıklıkla Ayakkabı Değiştirmeliyiz?

Ayakkabı, hayatınızda önemli bir yere sahiptir. Sürekli kullanılan bu ürünlerin sağlıklı olması ve rahat olması oldukça önemlidir. Doğru ayakkabıyı seçtikten sonra akıllara gelen bir diğer soru ise ayakkabılar ne sıklıkla değişmelidir? Bu günlük ayakkabı için de geçerli diğer ayakkabılar için de geçerlidir. Ayakkabı değiştirme sıklığınız tamamen kullanıma bağlı bir durumdur. Ayakkabılarınızı kullanırken dış yüzeyinin temizliğine sürekli dikkat ederseniz bu ayakkabıların ömrünün uzamasında bir avantajdır. Ayakkabıyı kullandıktan sonra bir süre ayakkabıyı havalandırmanız da iyi olacaktır. Kullandığınız ayakkabının yanında ekstra bir seçenek bulundurabilir iseniz ayakkabıları birer gün arayla değiştirerek kullanmanız ayakkabı ömrünü çok fazla etkiler ve uzatır. Ayakkabıyı giyerken çekecek kullanmanız ayakkabı giyerken zedelenmesinin önüne geçecektir. Ayakkabılara düzenli olarak bakım yapılması da ayakkabı ömrünü uzatır. Aynı şekilde mevsim sonu kullanmayacağınız ayakkabıları temizliğini yaparak kaldırırsanız da ömrünün uzamasında oldukça etkisi olacaktır. Ayakkabı temizliği, bakımı, kullanım şekli, kullandığınız ayakkabının ömrünü uzamasında etkisi büyüktür.

Gündelik Yaşantınızda Kullanabileceğiniz Ayakkabı Çeşitleri

Loafer Ayakkabı

Son zamanlarda erkekler tarafından çokça tercih edilen bir üründür. Klasik tarzın tamamlayacılarından biridir. Stroll deri loafer ayakkabı modellerinin birbirinden güzel renkleri bulunuyor. Bu renkler içinden kendinizi en çok yansıtacağınızı düşündüğünüz rengi seçerek gönül rahatlığı ile kombinlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Casual Ayakkabı

Casual ayakkabı modelleri erkekler tarafından oldukça ilgi gören ürünlerdir. Deri ve süet seçenekleri olan bu ayakkabıları hem keten ve kumaş pantolonlarınızla tamamlayabilirsiniz hem de jeanlerin altına rahatlıkla giyebilirsiniz.

Sneaker Ayakkabı

Sneaker ayakkabı modelleri günlük hayatta çokça rağbet gören modeller arasında yer alıyor. Sneaker ayakkabı ürünleri birçok kombine uyum sağlayabilecek çeşitliktedir. John deri taş model ile klasik tarzınızı tamamlayabilirken platin deri beyaz sneaker ayakkabılar ile de spor tarzınızı tamamlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.